Mutsuz Olmanın Yolları (2)

depresyon

Kitaplar da, gazeteler de, dergiler de hep mutlu olmanın yollarını okumuşuzdur. Hayatında ki iyi şeyleri gör, kendini olumlu teklim et, vs… gibi mutlu olmanın farklı farklı yöntemleri hakkında birçok bilgi verilmesine rağmen insanlar mutlu olmayı başaramıyorlar. Mutlu olmak için anlatılan yöntemler insanların mutlu olmasına yeterli yollar fakat yolunda gitmeyen başka şeyler var. İnsanların mutlu olmamasını sağlayan şey mutsuz olmalarıdır. O zaman insanlara mutlu olmanın yollarını anlatmak yerine mutsuz olmamanın yöntemlerini anlatmak ve bunları keşfetmek daha doğru olur sanki. Ne oluyor da insanlar mutsuz oluyor? Mutsuz olmalarına neden olan şeyler bulup, bu nedenleri ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Mutsuzluğa giden yolda insanlar nelerle karşılaşıyor ve karşılaştıkları şeyleri nasıl algılıyorlar da mutsuzluğun içinde buluyorlar kendilerini.

Mutsuz insanlar hayatlarında genel de, insanlar beni sevmiyor gibi bir düşünce ile mursuzluk yoluna giriyorlar.. Nasıl olurda etrafında ki bütün insanlar bir kişiyi sevmez, bu ne kadar mümkündür. Elbette mümkün değil bir insanın etrafındaki bütün insanların onu sevmemesi pek gerçekçi değildir. İnsanların onu sevmemesinden dolayı mutsuz olan şahsa soruyoruz.

– Seni kim sevmiyor?

-Ahmet

-Başka kim sevmiyor?

-Leyla

-Başka kim sevmiyor?

-Bu kadar başka yok.

Diye bir diyalog geçiyor, burada da görülüyor ki, mutsuz olan bu şahsi sevmeyen kişiler Ahmet ve Leyla. Yani bu sahsı sevmeyenler bütün insanlar değil Leyla ve Ahmet’tir. Burada yapılan yanlış, genel atıf  hatasıdır. Genel atıf hatası,bir, iki örnekten yola çıkarak genel sonuçlara varmaktır. Bu insanların mutsuz olmasına neden olan yanlışlardan birisidir.

Mutsuz olmasına neden olan bir başka neden ise, olaylar sonucu yaşanan duygularımızı kişiliğimize atfetmekten kaynaklanır. Hepimiz hayatımız da birtakım olumlu ya da olumsuz şeyler yaşarız. Olumsuz olaylar sonucu yaşanan mutsuzluğun, üzüntünün nedenini kendi kişiliğinden ya da kendimizden kaynaklandığını düşünürüz.

Eşiyle sorunlar yaşayan bir bayan bize geldiğinde çok mutsuz olduğunu ve hayatında çıkılması çok zor açmazların olduğunu iddia ediyordu. Sorununu anlatınca, eşiyle aralarındaki iletişim sorunu nedeniyle bir süredir mutsuz bir dönem geçirdiğini farkettik. Yaşadıkları sonucunda mutsuz olmasının nedeninin kendisi olmadığı, eşiyle yaşadıkları olumsuz olaylardan kaynaklandığı üzerine düşününce, mutsuzluğunun nedeninin yaşadığı olaylardan kaynaklandığını fark etmeye başlayınca yıllardır üzerinden çıkarmaya çalıştığı mutsuzluk elbisesini çıkarmakta zorlanmadı. Bundan sonra da hayatını değerlendirirken, mutsuz olmasının nedenlerinin yaşadığı olaylardan kaynaklandığını, kişiliğinin bir parçası olmadığını daha iyi özümseyince tekrardan mutsuzluk elbisesini hiç giymedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir